Ka juut teeb heina. Sedasi juudi moodi ja juudi näoga. See Matsalu mehe Aleksei Lotmani heinategu ongi mul hingelt ära rääkida.

Hobusega tõi ta uued heinakoormad. Jeinalaka keskosa saigi täis, vaid ülesse katuseharja alla ja laka tagumisse ossa jäi vaba ruumi. Aleks arvas, et heina võib veelgi rohkem vaja minna ja läks veel ühe koorma järele.

Mina kui üks heinategija pidin ronima seal üleval laka tagumisse otsa. Minu sõber pidi pika hanguga heina minuni lükkama, kuna mina pidin siis selle heinasülemi seal taga paika panema. Nii lollkummaliselt kulges kolme mehe heinategu. Lõpuks sai laka taguminegi ruum värsket heina täis ja tänulik Aleks ootas ära kuni ma läbi kitsukese ruumi jälle välja päevavalgele ronin. Ta tänas meid kahte südamlikult. Minu küsimusele, et miks siis just nii tehti, vastas ta, et heina võib mitut moodi teha.

Mina jäingi täpse vastuseta, mis siis, et heinalakk niimoodi värsket täis sai. Targad juudid saavad igal pool hästi hakkama. Ka siis kui leidub abilisi, kes nõus on rumalasti heina tegema. Hein sai tehtud ja heinalakk sai ka tagant täis, mis siis et pusimist oli kahel abilisel omajagu.

Matsalu, suvi, 1993.


Loe loodusemees Marek Vahula lugusid Bioneerist!

Saa Marekiga tuttavaks!