Viimase 50 aastaga on inimkonna toitumisharjumused tänu transpordi arengule muutunud rohkem kui 10 000 aasta jooksul enne seda. Meil on aastaringselt ligipääs odavale värskele toidule, mis tuuakse kohale kümnete tuhandete kilomeetrite kauguselt. See mõjub laastavalt keskkonnale ning muudab kohaliku põllumehe konkurentsivõimetuks.
- Toit ja aiandus
- Riinu Lepa, Bioneer.ee
- 22. detsember 2011
Tagurpidi Lavka on sotsiaalne ettevõte, mille kutsusid ellu kümme head sõpra. Peamiseks ajendiks oli tüdimus meie poodides valitsevast välismaisest, lisaaineid täis ja üle-pakendatud toidukaubast. Soov tarbida ise puhast ja eestimaist toitu ning seda ka teistele pakkuda, viiski sõbrad mõttele panna traditsionaalne lavkabuss liikuma tagurpidi – linnast-maale asemel maalt-linna.
Sotsiaalse ettevõttena soovib Lavka läbi väiketalunike toetamise takistada trendi, kus maapiirkondades elutegevus hääbub, kuna inimesed kolivad tööpuuduse tõttu maalt linna. Samuti soovib Lavka kohaliku toidu tarbimise suurendamise läbi Eestis vähendada toidukauba keskkonnakoormust.
Lavka seltskonna unistus on üle-eestiline toiduringide võrgustik, kus iga toiduring toimib omaette kogukonnana - tootjad ja tarbijad on omavahel kokku viidud ning läbi pikaajalise koostöö tekib üksteise tundmine, mõistmine ja usaldus.
Sellise koostöö tulemusena saavad tekkida toredad ühistegemised, näiteks talunike juures talgutel käimised. Linnainimesel tekib teadmine toidu kasvatamise loomulikust protsessist ja looduse toimimisest. Talunikul aga on õiglane teenistus ning ta ei pea võitlema oma ellujäämise pärast masstootjatega ja kasumiahnete vahendajatega.
Mõnusa seltskonnana on Tagurpidi Lavka pidevas arenemises. Vabatahtlikke liitub alatasa tuues tegevustesse uut energiat ja uusi ideid. Lavka on avatud kõigile, kes kannavad endas samu väärtuseid ning soovivad aktiivselt nende väärtuste elluviimises kaasa lüüa!
Artikkel on pärit Terve Elu kalendrist 2012.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta