Joosep Maas oli tuntud majaomanik 20. sajandi alguskümnendite Rakveres. Maasi maja Tartu tänava lõpus teati pea kogu linnas. Joosep oli tuntud Rakvere kultuurielu arendaja. Ta aitas kohalikke kultuuriinimesi ka sellega, et võimaldas neile taskukohast elamispinda.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Reeli Freiental, SA Virumaa Muuseumid teadur
- 23. detsember 2016
Maasi maja asus agulis, linnakeskusest kaugel, ent soodsate üüritingimuste ja küllap ka majaperemehe populaarsuse tõttu, korterid tühjaks ei jäänud. Eriti hinnatud oli maja linna haritlaste seas.
Joosep Maas sündis Kadrina kihelkonnas Udriku mõisa Tokolopi külas 27. III 1866. Ta oli oma taluperemehest isa Jüri ja ema Krõõda noorim poeg.
1893. aasta alguses tuli Joosep Maas Rakverre, sai siin tööd metsavahina ja võttis sama aasta märtsis naiseks Ambla kihelkonna Karkuselt pärit 35-aastase An(n) Nei. Perre sündis neli last.
Ehituskrundi ostis Joosep Maas ilmselt 1897. aastal. Tartu tänava lõpus oli siis olemas vaid Palermo trahter. 1900 rajas Otto Post siiasamma oma potivabriku.
Esialgu kerkis Maasi krundile Tartu 53 ühekorruseline, keskosas väikese mansardkorrusega puitelamu. Krundi lõunaserval, otsaga vastu Tartu tänavat oli poeruum. Selle taga pagaritöökoda. 1914. aastal valmis elamu põhjakülge 2-korruseline juurdeehitus. Selle projekti tegi 1912 Ferdinand Adoff. Uues osas oli kummalgi korrusel üürikorter.
Maasi maja asus agulis, linnakeskusest kaugel, ent soodsate üüritingimuste ja küllap ka majaperemehe populaarsuse tõttu korterid tühjaks ei jäänud. Eriti hinnatud oli maja linna haritlaste seas. Seal elasid pedagoog ja koorijuht Ernst Rosenberg-Raatma, ajaloolane Peeter Treiberg-Tarvel, hiljem ka koolijuhid Joosep Allikas ning Arnold Arro. Veel oli siin mõnda aega (1929-1934) lastekirjanik Heino Väli lapsepõlvekodu.
Joosep Maas oli Palermo linnaosa tuntumaid mehi. Praegune Lilleoru tänav, mis piirab krunti lõuna poolt, kandis esialgu, kuni 1927. a. sügiseni, Maasi nime. Aastal 2010 anti Tartu 51 ja 53 vahelt itta suunduvale väikesele põiktänavale Joosep Maasi nimi.
2016. aastal paigaldati Marek Vahula juhtimisel majale mälestustahvel.
Koostatud Odette Kirsi käsikirjaline töö „Rakverelased“ põhjal
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta