2010. aasta sügisel alustas tegutsemist Villapai e-pood www.villapai.ee, mis pakub peamiselt keskkonna- ja inimesehoidlikku rõivavalikut. Bioneer uuris Villapai eestvedaja Iti Pällini käest, kuidas veebipoel läheb.
2010. aasta sügisel alustas tegutsemist Villapai e-pood www.villapai.ee, mis pakub peamiselt keskkonna- ja inimesehoidlikku rõivavalikut. Bioneer uuris Villapai eestvedaja Iti Pällini käest, kuidas veebipoel läheb.
- Tarbimine ja tervis
- Küsimusi küsis Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 18. aprill 2011
Kuidas sündis idee teha Villapai pood?
Villapai idee sai alguse oma lapsi kasvatades. Oleme Villapai teise eestvedaja Kadriga nõod ning saatuse tahtel jäime suhteliselt samal ajal rasedaks. Meie lapsed sündisid kõigest pooleaastase vahega. 2008. aasta kevadel sündisid minu perre kaksikud lapsed ja Kadri sai sama aasta suvel väikese poja emaks.
Avastasime õige pea, et väga keeruline on turult leida sooje villaseid riideid, kus ei oleks sees akrüüli või muid mittenaturaalseid kiude. Kui midagi leiduski, siis oli lõige ebapraktiline.
Koos vankriga kilomeetreid jalutades avastasime, et on palju asju, mida tahaksime oma lapsele pakkuda, aga kaubandusvõrgus neid kaupu saada ei ole. Sealt see idee hakkas idanema.
Me vajasime nime, mis oleks lühike ja loov ning samas sobiks igast soost ning vanusest kandjale. Kadri mees pakkus selle nime välja ja meile tundus see kohe väga õigena.
Millist kaupa Villapai müüb?
Villapai müüb peamiselt ökoloogilisi beebi-ja lastekaupu. Kaubavalikus on Villapai enda kaubamärgi kudumid, orgaanilisest puuvillast rõivad, siidi/meriinovilla kehakatted ning õiglase kaubanduse riided. Pakume ka looduslikku kosmeetikat, käsitsi pargitud lambanahku, tervisetooteid ja mänguasju.
Villapai poest leiab riideid beebidele ja väikelastele, kuni suuruseni 122/128. Loodusliku kosmeetika ja tervistooted on valitud nii, et ka lapseootel või imetav ema leiaks endale midagi. Samas sobivad need tooted kõigile! Laia sobivusega on ka tervisetooted, käsitsi pargitud lambanahad ja puhastusvahendid.
Kaupa valime just selle järgi, mida ise oleme oma laste peal proovinud, katsetanud ning mida oleme vajalikuks pidanud. Lisaks muidugi eelistame eestimaised alternatiive välismaistele.
Mis eristab Villapai tooteid teistest?
99% Villapai tooteid on ökotooted. Villapai kudumid on unikaalsed juba seetõttu, et need on tehtud kodumaisest Eesti maalamba lõngast.
Maalammas on põlistõug, mille villaomadused erinevad meile harjumuspärasest torkivast lambavillast. Tänu pehmele alusvillale ja aeglastele ketrusmeetoditele saadakse eriti pehme lõng ja mõnusad tooted. Seega võib mälestuse torkivatest karupükstest prügikasti visata!
Ostame Eesti maalamba kasvatajate villa, sest teame, et nende lambad kasvavad heades ning loomulikes tingimustes, nende toidulaud on puhas ja neid koheldakse hästi. Nende villa ei töödelda keemiliselt ei enne, ega peale pügamist.
Lahemaalammas, kust me peamiselt oma villa ostame, kasutab pesuks ainult enda talu juurest mööda vooklevat Pärlselja jõe vett. Lõnga ei värvita kemikaalidega, hetkel on kõik Villapai kudumid just seda tooni, nagu vill lamba seljast tuli. Edaspidi on meil plaan ka taimedega värvima hakata.
Eesti maalambani jõudsimegi nii, et hakkasime otsime kodumaist lõnga ja siis ilmnes, et suuremad Eesti lõngavabrikud seda ei müü ning tegelikult ei ole tavalisest jaemüügist üleüldse naturaalset Eesti lõnga võimalik osta. Peab ise otse tootja juurde minema.
Siin on üks eksiarvamus, mille kummutamisega näeme kõvasti vaeva. Arvatakse, et ka värvilised rahvusmustrid kampsikud on kodumaisest lõngast ning tegemist on ökotootega. Tegelikult on need täisvillased kampsunid enamasti Rootsi lõngast ning värvitud kemikaalidega.
Me püüame oma poes hoida joont, et eelistada alati eestimaist alternatiivi välismaisele, hoides seega oma ökoloogilist jalajälge võimalikult madalana. Näiteks pakume Uus-Meremaa naha asemel täiesti kodumaist ja käsitsi pargitud Eesti maalamba nahka. Oleme tootjatega koostööd teinud ning püüdnud just kodumaistelt ettevõtetelt saada meile vajalikke tooteid.
Kui meil on valida, kas võtta poodi Saksamaa laste vanniõli või nt Nurme Seebi tehtud vannipiim, siis valime alati viimase.
Kui vähegi saab, siis eelistame Eesti toorainet, kaupu ja tootjaid. Aga näiteks siidi/meriinovillapesu ei ole võimalik Eestist osta ning seda tellime Saksamaalt.
Miks peaks lapsevanem ostma oma lapsele ökokangastest rõivaid?
Laste nahk on väga õrn ja puuvilla kasvatamisel kasutatud putukatõrjevahendid jõuavad ka läbi riiete lapse ihu ligi. Agrokemikaalid tekitavad lastele allergiat ning muid tervisehädasid. Samuti on sageli tavapoest ostetud rõivad tugevate kemikaalidega värvitud, mis ei ole samuti lapse nahale hea.
Ökokangast ehk orgaanilisest puuvillast rõivaste tegemisel on võimalikult vähe kahjustatud ökosüsteeme. Orgaanilist puuvilla kasvatatakse ilma kahjulike putuka- ja umbrohumürkideta ning kunstväetisi kasutamata.
Pestitsiididevaba kasvatamine tähendab seda, et orgaaniline puuvill on keskkonnasõbralik ning seda kasvatades mõjutatakse vähem maapinda, põhjavett, õhku ning puuvillapõldudel töötavate inimeste tervist.
Mitteorgaanilist puuvilla peetakse sageli ka naturaalseks materjaliks, kuid tegelikult on seda töödeldud viisidel, mis põhjustab looduse reostust ning toiduahela mürgitamist.
Kuna kahjurid muutuvad aja jooksul mürkide suhtes immuunseks, kasvavad kasutatud mürkide kogused pidevalt. Tööstuslik, mitteorgaanilise puuvilla kasvatus on üks maailma suurimaid reostajaid. 25% kogu maailma putukatõrjevahenditest ja üle 10% taimekaitsevahenditest kasutatakse just seal. Kasutatud mürgid jõuavad ka riietesse ning võivad tundliku nahaga inimestel tekitada allergiaid.
Õiglase kaubandus riiete puhul võib jällegi kindel olla, et tänu sinu ostu sooritamisele saavad kusagil lapsed koolihariduse ning inimesed töötavad inimlikes tingimustes.
Evides armastust oma lapse vastu, võiks ka mõelda, kuidas riided meieni jõuavad. Kas me tahame oma lapse odavalt riietada mõne teise lapse töö hinnaga. Õiglane kaubandus soovib sellist skeemi vältida. Puuvilla eest makstakse maailmaturuhinnast kõrgemat õiglase kaubanduse garantiihinda. See annab maaviljelejatele ja nende peredele kindluse sissetuleku osas, mida toodete müük maailmaturuhinnaga ei taga.
Kas ökokangad on kasutades kuidagi erilised?
Olen täheldanud, et enamasti on orgaanilisest puuvillast rõivad eriti pehmed ja mõnusad. Mingit erilist kohtlemist need riided ei vaja, ikka samad pesuvahendid, mida oled harjunud kasutama.
Soovitavalt võiks muidugi kasutada ökoloogilisi pesuvahendeid ning villa puhul jälgida pesemisjuhendit.
Kas villased rõivad on ainult talvise hooaja kaup?
Inimestel on kinnistunud, et vill on talvekaup, tegelikult tänu oma heale hingavuse sobib vill suurepäraselt aastaringi.
Mida panna vankris magavale lapsele kevadel või suveõhtul jalga? Ikka villased sokid!
Praeguste heitlike ilmadega on villane vest parim abimees, kui oled segaduses, mis ilm seal õues siis ikkagi päriselt on. Vill on 100% hingav materjal ning on seega palju turvalisem valik, kui paljude lapsevanemate poolt kõrgelt hinnatud fliis, mis ei lase üldse õhku läbi ning ajab seega lapse ruttu higistama.
Kevadel ja suvel sündivatel beebidel võiks kindlasti olla vähemalt üks komplekt siidi/meriinovilla pesu, mis aitab kõigusoojasel vastsündinul kehatemperatuuri reguleerida ja hoiab märjaks saanud koha soojana. Samuti on villane tekk parim valik õues magavale lapsele.
Villased rõivad on soojad, kuid lisaks imavad nad hästi niiskust ja lasevad õhul vabalt liikuda, samuti on villal vetthülgavad ja kehatemperatuuri reguleerivad omadused. Need omadused on tähtsad just õues rahmeldava lapse puhul. Õige riietamine ära hoida ka külmetushaigusi.
Samuti on villased kihid head vankris magavale lapsele. Isegi, kui lapsel hakkab natuke palav, siis ei higista villaga riietatud laps enda kukalt kunagi märjaks, sest vill imab niiskuse endasse.
Vahel on mul kahju nendest lapsevanematest, kes kurdavad, et laps kohutavalt higistab ja nad ei tea, mida teha, aga ise panevad lapse fliisist kombesse polüestrist teki alla. Sama hästi võiks lapse kilekotti pista, sest õhku saab ta keha sel juhul täpselt sama palju!
Inimesed tihtipeale pelgavad villaseid tooteid, sest tooted tunduvad karedad?
Villapai kudumid on kindlasti pehmemad, kui meie tavaline ettekujutus villasest. Samas meriinovillast pesu, millele on lisatud siid on imepehme ja peaks sobima ka eriti tundliku nahaga inimestele ja beebidele. Samuti on kareduse pelguritele pakkuda villafliisi, mis on tõesti pehme kui vatt ja peaks igasuguse villahirmu peletama.
Kuidas on õige villaseid riideid hooldada?
Villaseid riideid peaks pesema spetsiaalse villahooldusvahendi või sapiseebiga, eelistatult käsitsi, pehmelt muljudes umbes 30 kraadises vees. Pärast võib õrnalt vett välja pigistad ning laotada eseme ühtlase pinna peale kuivama. Päikese käes ei ole soovitav villast rõivast kuivatada. Riiete hooldamine ei ole keeruline!
Vastab ka tõele, et villal on isepuhastuv toime ning see neutraliseerib ka uriini ja higi lõhna ning bakterid. Seega ei pea villaseid riideid nii sageli käsitsi pesema, piisab ka nööril tuulutamisest.
Te pakute ka korralikku valikut korduvkasutatavaid mähkmeid? Miks peaks tänapäevases mugavas ühiskonnas keegi üldse riidest mähkmeid kasutama?
Esiteks, kujutage ette, et teil endal on pea kaks aastat suur osa kehast pooleldi kilesse pakitud. Ei tundu just väga mõnus mõte!
Teiseks, pabermähkmega keskkond on umbne ja selline keskkond esimestel eluaastatel võib põhjustada terviseprobleeme hilisemas elus. Näiteks arvatakse, et poisid, kes kandsid pabermähkmeid on suurema tõenäosusega viljatud.
Kui vaadata Villapai hindasid, siis kui palju kulub lapsevanemal ühekordsete mähkmete soetamiseks raha?
Tegu on siiski suure rahalise kokkuhoiuga. Kui keskmiselt kulub lapse ühekordsete mähkmete peale 70 eurot kuus ja 800 eurot aastas, siis näiteks marlimähkmete soetamine on ühekordne kulutus. Ühele lapsele kulub umbes 72 euro eest marlimähkmeid ja sinna juurde mõned paarikümne euro eest soetatud mähkmepüksid. Viimased on sageli tehtud nii, et kandmisiga oleks peaaegu pool aastat.
Siiani vaieldakse teema üle, kas keskkonda koormab rohkem mähkmete pesemine või ühekordsete tootmine.
Igal juhul soovitame ka pabermähkmete puhul ökovariante, mida ei ole valgendatud ega lõhnainetega töödeldud.
Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta
Erinevad kangad ja materjalid
- Mida me seljas kanname: loomset päritolu materjalid
- Mida me seljas kanname: taimset päritolu materjalid
- Karusnahk ei ole ökoloogiline
- Rahvusvaheline uuring: tarbijad eelistavad tooteid, mis ei sisalda loomseid komponente
- Muinaseestlane meisterdas ise nii särgi, söögianuma kui tööriista
Materjalide ja kangaste hooldamine
- Kuidas hooldada villaseid riideid?
- Kuidas tagada rõivastele pikem eluiga?
- Kuidas riideid säästvalt kanda ja hooldada?
- Kuidas pesta rõivaid säästvalt?
Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele
- Milline on puuvillase T-särgi eluring?
- Mida tasub teada enne rõivaste ostmist?
- Kandmine kui rõivaste kuldaeg
- Kust need riided siis ikkagi tulevad?
- Suviste puuvillaste riiete tootmine saastab keskkonda
- Kasutamiskõlblikud riided pole olmeprügi
Moetööstus ja kaubandus
- Jäätmeid väärtustav taaskasutus moetööstuses
- Nähtavast ja nähtamatust moemaailmas
- Uurige silte
- Mis peitub kiirmoe taga?
- Küsi Moerevolutsiooni päeva puhul rõivatootjailt: „Kes minu riided tegi?“
- Moerevolutsiooni päev annab soovitusi eetiliseks tarbimiseks
- Thrashion ehk mida teeb punkar kasutatud rulaga?
- Iti Pällin: Villapai idee sündis ja kasvas koos meie lastega
- Helen Orav: Ökotoodete tarbimine käib käsikäes tarbijate teadlikkusega
Taaskasutus ja uuskasutus
- Kuidas internetist spunki leida?
- Second hand butiigid – populaarsed ostukohad üle maailma
- Säästunipid emadelt ja vanaemadelt
- Mida saab teha katkiste puuvillaste sukkpükstega?
- Mida võtta ette pruugitud rõivastega
- Anna oma riietele uus elu!
Uuskasutuskeskuse nõuanded
- Kuidas võtta kirbukast maksimum?
- Viis nõuannet kasutatud riiete soetamiseks Uuskasutuskeskusest
- Riided teise ringi poest pakuvad kvaliteeti soodsa hinna eest
- Kontrolli oma riideid ja asju enne taaskasutusse andmist
- Vali julgelt kasutatud lasteriided!
- Katriin Jüriska usub Uuskasutuskeskusesse
Humana soovitused
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta