Täna, 24. aprillil toimub ülemaailmne moerevolutsiooni päev, mis küsib: „Kes minu riided tegi?“. Kutsume tarbijaid oma rõivatootjatelt uurima, mis tingimustes ja hinnaga nende mood ostukorvi jõudis.

Moerevolutsiooni päev toimub kaks aastat tagasi 24. aprillil Bangladeshis kokku varisenud Rana Plaza rõivatehase ohvrite mälestamiseks. Halbade tingimuste tõttu kokku varisenud tehasekompleksis sai surma 1133 inimest, vigastada veel tuhandeid inimesi. Rahvusvaheliste inimõiguste organisatsioonide hinnangul on Rana Plaza õnnetus tüüpiline näide paljudes Aasia riikides valitsevatest töötingimustest.

Kui riigid on võimetud selliseid tehaseid likvideerima, aitavad orjatööjõu kasutamist vähendada ettevõtete enda sammud. Ent ettevõtteid saavad suunata eelkõige tarbija valikud. Seepärast kutsub Arengukoostöö Ümarlaud moerevolutsiooni puhul inimesi oma rõivatootjatele kirju saatma ja oma riiete päritolu kohta uurima.

Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaeksperdi Anna Karolini sõnul on kirjade tulv hea mõte. “Eesti turu rõivapoodide salalikud koduleheküljed ning puuduv info allhangete kohta peaks tarbijad murelikuks tegema. Enne hukkamõistu maksab aga alati uurida ja seepärast palume just inimestel endil rõivapoodidele kirjutada," ütles Karolin.

Ebainimlikke töötingimusi ja kurnavat tööd tegevaid lapsi aitab rõivatööstuse puhul varjata keeruline tootmisprotsess. Kontrollimata odavad allhanked lubavad rõivatootjatel endale kasumit toovaid, ent ebaseaduslikke tehaseid peita. Nii võivad ka Eestis õmmeldud rõivad olla puuvillaseemne, kanga tootmise või teiste protsesside kaudu tegelikult laste või orjatööjõu poolt valmistatud. Rahvusvaheliselt peetakse usaldusväärsuse märgiks kõikide oma allhankijate kohta info avaldamist.

“E-kiri iseenesest tingimusi ei paranda, ent tõstatab ka Eesti rõivaturul ebamugava, aga olulise küsimuse. Kui orjatöö probleemiga tegelemine on kulukas, vajavad rõivatootjad tingimuste parandamiseks lisamotivatsiooni. Täna on selle loomiseks hea võimalus,” lisas Karolin

Mugava kirjapõhja leiab Terveilm.ee kodulehelt.

Rohkem infot Moerevolutsiooni päeva kohta Eestis.


Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta

Erinevad kangad ja materjalid

Materjalide ja kangaste hooldamine

Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele

Moetööstus

Moetööstus

Kaubandus

Taaskasutus ja uuskasutus

Uuskasutuskeskuse nõuanded

Humana soovitused