Teedrajav ettevõte AusDesign OÜ on hea näide ressursside senisest säästlikuma kasutamise üllatavatest võimalustest. Tõhus ressursikasutus toob kasu seda viljelevatele ettevõtetele ja säästab keskkonda.
- Tarbimine ja tervis
- 17. aprill 2015
Eesti ja Bangladesh on teineteise jaoks kauged maad, kuid see ei heidutanud ettevõtet AusDesign OÜ, kes toodab kahe riigi erinevaid võimalusi kombineerides väidetavalt maailma väikseima keskkonnajalajäljega T-särke.
Moetööstuse heitlikkuse ja suurte tootmismahtude tõttu tekib suures koguses jäätmeid ning tootmis- ja laojääke, mis põhjustavad suuri probleeme rõivatootmiskohtades ja järjest tugevamaid keskkondlike survetegureid toorainetootjatele.
Probleemi lahendamiseks teevad koostööd AusDesign ja Bangladeshi suurim erasektori kanga- ja rõivatootja BEXIMCO. Eesti ettevõte kasutab Aasia partneri tootmispartiide jäätmeid masstootmises väärtustava taaskasutuse meetodil. Tegu on esimese sellelaadse mastaapse partnerlusega maailmas.
Tulemuseks on muljetavaldav keskkonnasääst. Võrreldes tavapärase rõivaesemega, kulub AusDesigni toodete tootmiseks 86% vähem energiat ja 91% vähem vett, kusjuures tootmisjäätmeid tekib kuni 40% vähem.
See on ka rahaliselt kasulik. Viie töötajaga ettevõtte keskkonnaspetsialist Markus Vihma selgitab: „Kui kõige olulisemaks teguriks on toote hind ja tootmiseks õnnestub kasutada jäätmematerjali, mille väärtus oleks muidu null, siis õnnestub valmis rõivaeseme hinda vähendada ligikaudu poole võrra.”
Hiljuti telliti ettevõttelt Eesti laulu- ja tantsupeo jaoks 23 000 jäätmetest valmistatud T-särki. AusDesign toodab ka nn up-disainiga särke spordi- ja muusikaürituste korraldajate, valitsusväliste organisatsioonide ja muude organisatsioonide tellimusel.
Väikese Balti ettevõtte ja hiiglasliku Aasia konglomeraadi muljetavaldav koostöö viis AusDesigni Euroopa keskkonnaalaste ettevõtlusauhindade 2014.–2015. aasta konkursi finalistide hulka ettevõtete rahvusvahelise koostöö kategoorias.
Tunnustust pälvinud teekond algas paar aastat varem. Ettevõtte asutaja Reet Aus on alati huvitunud oma tööde keskkondlikust jätkusuutlikkusest. Kõik tema kollektsioonid on valmistatud väärtustavalt taaskasutatud tekstiilist ning eetiliselt ja mahedalt toodetud kangastest.
Pärast oma doktoritöö kaitsmist teemal Trash To Trend (Prügist trendini) tegi ta koos auhinnatud filmiloojate Jaak Kilmi ja Lennart Laberenziga dokumentaalfilmi moetööstuse keskkonnamõjudest. Projekti käigus käisid nad tagurpidi läbi Eestist ostetud teksade teekonna ja jõudsid Bangladeshi.
Seal kohtus ta aastas rohkem kui 50 miljonit rõivaeset tootva tööstuse BEXIMCO tegevjuhiga. Nad otsustasid teha koostööd, et leida uusi võimalusi BEXIMCO kangajäätmete korduskasutamiseks. Tulemuseks on uued väärtustava taaskasutuse meetodil toodetavad kollektsioonid kaubamärgiga AusDesign.
Väärtustav taaskasutus tähendab uutmoodi perspektiivi kogu tootmisprotsessile. Disaineri asemel saab loovaks jõuks materjal ise, mille alalhoidmiseks ja rakendamiseks on vaja tihedat koostööd tarnija, kliendi, disaineri ja tootja vahel.
„Selline tootmisprotsess on tavapärasest palju nauditavam ja mängulisem,” selgitab Markus. „Tuleb lahendada probleem. Probleem ise tuleb püstitada olenevalt eesmärgist. Disainimisprotsess on palju mitmepoolsem kui tavaliselt.
”AusDesign OÜ avastab üha uusi võimalusi – nende viimane edusamm on esimese väärtustava taaskasutuse sertifikaadi väljatöötamine. „Tegime seda koostöös Eesti Kunstiakadeemia ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusega,” ütles Markus. Pärast sõltumatu audiitori põhjalikku kontrolli sai BEXIMCO esimese tootjana väärtustavat taaskasutust hõlmava tootmise sertifikaadi UpMade.
Euroopa juhtivate ökoinnovaatorite kohtumispaik – Euroopa keskkonnaalased ettevõtlusauhinnad
Kord kahe aasta jooksul tunnustatakse nende auhindadega ettevõtjaid, kes on astunud olulise sammu oma keskkonnajalajälje vähendamise suunas ning panustavad jätkusuutlikku majanduskasvu.
Ettevõtted konkureerivad viies auhinnakategoorias: juhtimine, tooted ja teenused, protsessid, ettevõtete rahvusvaheline koostöö ja ettevõtluse ühildamine bioloogilise mitmekesisusega.
Konkursil võivad osaleda igas suuruses ettevõtted kõigist sektoritest. Tase on kõrge, kuna kõik konkursil osalejad on „parimatest parimad”: Euroopa keskkonnaalaste ettevõtlusauhinnale kandideerimiseks tuleb esmalt pääseda riigisisese konkursi finalistide hulka.
Lisateave: ec.europa.eu
Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta
Erinevad kangad ja materjalid
- Mida me seljas kanname: loomset päritolu materjalid
- Mida me seljas kanname: taimset päritolu materjalid
- Karusnahk ei ole ökoloogiline
- Rahvusvaheline uuring: tarbijad eelistavad tooteid, mis ei sisalda loomseid komponente
- Muinaseestlane meisterdas ise nii särgi, söögianuma kui tööriista
Materjalide ja kangaste hooldamine
- Kuidas hooldada villaseid riideid?
- Kuidas tagada rõivastele pikem eluiga?
- Kuidas riideid säästvalt kanda ja hooldada?
- Kuidas pesta rõivaid säästvalt?
Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele
- Milline on puuvillase T-särgi eluring?
- Mida tasub teada enne rõivaste ostmist?
- Kandmine kui rõivaste kuldaeg
- Kust need riided siis ikkagi tulevad?
- Suviste puuvillaste riiete tootmine saastab keskkonda
- Kasutamiskõlblikud riided pole olmeprügi
Moetööstus
- Jäätmeid väärtustav taaskasutus moetööstuses
- Nähtavast ja nähtamatust moemaailmas
- Uurige silte
- Mis peitub kiirmoe taga?
- Küsi Moerevolutsiooni päeva puhul rõivatootjailt: „Kes minu riided tegi?“
- Moerevolutsiooni päev annab soovitusi eetiliseks tarbimiseks
- Thrashion ehk mida teeb punkar kasutatud rulaga?
Moetööstus
- Jäätmeid väärtustav taaskasutus moetööstuses
- Nähtavast ja nähtamatust moemaailmas
- Uurige silte
- Mis peitub kiirmoe taga?
Kaubandus
- Iti Pällin: Villapai idee sündis ja kasvas koos meie lastega
- Helen Orav: Ökotoodete tarbimine käib käsikäes tarbijate teadlikkusega
Taaskasutus ja uuskasutus
- Kuidas internetist spunki leida?
- Second hand butiigid – populaarsed ostukohad üle maailma
- Säästunipid emadelt ja vanaemadelt
- Mida saab teha katkiste puuvillaste sukkpükstega?
- Mida võtta ette pruugitud rõivastega
- Anna oma riietele uus elu!
Uuskasutuskeskuse nõuanded
- Kuidas võtta kirbukast maksimum?
- Miks vanad jalgrattad on moes?
- Kuhu viia kasutatud kodumasinad?
- Viis põhjust, miks osta Uuskasutuskeskusest kasutatud raamatuid
- Viis nõuannet kasutatud riiete soetamiseks Uuskasutuskeskusest
- Riided teise ringi poest pakuvad kvaliteeti soodsa hinna eest
- Anneta mänguasju
- Kontrolli oma riideid ja asju enne taaskasutusse andmist
- Vali julgelt kasutatud lasteriided!
- Katriin Jüriska usub Uuskasutuskeskusesse
Humana soovitused
- MARI-HELENE KABER: Kasutatud riided säästavad nii raha kui ka keskkonda
- Kasutamiskõlblikud riided pole olmeprügi
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta